احتمال کاهش ابتلا به بیماری «ام اس» با نوشیدن قهوه

احتمال کاهش ابتلا به بیماری «ام اس»  با نوشیدن قهوه

اگر تصمیم دارید که مقدار مصرف قهوه روزانه‌اتون رو  از ۶ فنجان کمتر کنین، دست نگه دارید، کمی وقت بگذارید و این مطلب جدید علمی را بخونید.

محققان در مجله «مغز و اعصاب، جراحی مغز و روانپزشکی» به این موضوع اشاره کردن  که خواص ضد التهابی و محافظتی اعصاب که در کافئین قهوه وجود داره،  خطر ابتلا به بیماری« ‏« ام اس» ‏» را کاهش میده ! جالبه نه!

 

coffee

 

«موسسه ملی بیماریهای عصبی و سکته مغزی (NINDS)» اعلام کرده که بیماری ‏« ام اس» ‏، یه نوع بیماری غیرقابل پیش‌بینی در سیستم  مرکزی اعصابه، که علائم آن میتونه از حالت خوش‌خیم به بدخیم تغییر کنه. این بیماری طوریه که  ارتباط بین مغز با سایر بخشهای بدن دچار اختلال میشه.

طبق گفته این موسسه، قهوه  بیشتر از ۱۰۰۰ نوع ترکیبات فعال بیولوژیکی داره که مهمترین اونا،  کافئین  است که محرک سیستم مرکزی اعصابه.  تحقیقاتی که در گذشته انجام داده بودن،  نشون داده که مصرف زیاد قهوه با میزان ابتلا به بیماریهایی مثل بیماریهای قلب و عروق، سکته مغزی و دیابت نوع دوم در ارتباطه.  همینطور کافئین در نمونه‌های حیوانی نیز نشان داده که در پیشگیری از  بیماری آلزایمر و پاریکینسون کمک میکنه.

اطلاعات بدست آمده در این تحقیقات، مربوط میشه به دو گروه  از افراد در کشور آمریکا و دو گروه دیگر در کشور سوئد.

دکتر «آنا هدستروم» و همکارانش از موسسه پزشکی محیط زیست، بنام «موسسه کارولینسکا» در استکهلم سوئد، ۱،۶۲۰ جوان سوئدی را که مبتلا به بیماری ‏« ام اس» ‏ بودن رو  با ۲،۷۸۸ جوان سالم رو  از لحاظ سن و جنسیت مورد تحقیق قرار دادن.

در آمریکا نیز، تیمهایی از دانشگاه «جانز هاپکینز» در بالتیمور ، دانشگاه «کالیفرنیا-برکلی» و «بخش تحقیقات دائمی کیسر» در اوکلند کالیفرنیا، ۱،۱۵۹ فرد مبتلا به «‏« ام اس» ‏» رو با ۱،۱۷۲ فرد سالم مورد بررسی و مقایسه قرار دادن.

 

۳۱ درصد احتمال کاهش ابتلا به « ام اس» ‏ با نوشیدن ۶ فنجان قهوه در روز

در هردو تحقیق ، میزان قهوه مصرفی هر دو گروه  مورد مطالعه قرار گرفت.

دانشمندان سوئدی، میزان مصرف قهوه روزانه گروه  سنی  ۱۵ تا ۱۹ ساله رو تا زمانیکه به سن ۴۰ سالگی و یا بالاتر برسن رو  اندازه‌گیری کردن. به این نتیجه رسیدن که بین  مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به «ام اس»  ارتباط وجود داره. در واقع تمام اونایی که بیشتر از ۶ فنجان قهوه یعنی برابر با ۹۰۰ میلی‌لیتر در روز مصرف کردن،  حدود  ۲۸ تا ۳۰ درصد احتمال اینکه به این بیماری دچار نشن، وجود داره.

 

دانشمندان آمریکایی هم،  میزان مصرف روزانه قهوه  افراد رو  از سنی که بطور مرتب شروع به نوشیدن قهوه کردن رو برای مدت پنج سال مورد تحقیق قرار دادن. ضمناً  مصرف قهوه  افراد مبتلا به بیماری رو قبل و بعد از شروع علائم بیماری محاسبه کردن.  جالبه بدونید که اونها هم گفته‌اند که حدود ۲۶ تا ۳۱ درصد کاهش خطر ابتلا به این بیماری در بین  اونایی که مصرف نوشیدن قهوشون در روز بیش از ۹۴۸ میلی‌لیتره، وجود داره.  یعنی اینکه افرادیکه قهوه بیشتری می‌نوشن خیلی کمتر مبتلا به «ام اس» میشن. البته آمریکائیها به یکسری حقایق هم رسیدن:

حقایق در مورد « ام اس» ‏

  • حدود ۴۰۰،۰۰۰ نفر مبتلا به بیماری «ام اس» در آمریکا هست
  • تقریبا حدود ۱۰،۰۰۰ نفر از مبتلایان بطور سالانه شناسایی میشن
  • مبتلایان به این بیماری بیشتر افراد سفیدپوست، زنانی که عادت دارن بشکل دمر بخوابن، هست

البته لازم به توضیحه که نویسنده این مطالب در این مجله پزشکی،  هشدار داده که ارتباط بین کافئین قهوه و ابتلا به این بیماری نمیتونه ۱۰۰ درصد باشه و هنوز باید تحقیقات بیشتری روی این موضوع انجام بشه.

 

در ادامه توضیح داده که برای این آزمایشات و تحقیقاتی که انجام شده، یکسری محدودیتهایی هم وجود داشت. از جمله اینکه،  بیماران بعضی اوقات یادشون می‌رفت زمان دقیق مصرف قهوشون رو  اعلام کنن که خب قطعاً روی نتایج بدست اومده تأثیر میگذاشت.

 

خب در پایان بد نیست این موضوع را هم بدونید که در یک مقاله دیگر علمی، گروه دیگری از دانشمندان مثل دکتر «کینگ ول» و دکتر« ویجناندس»، از دانشکده پزشکی «دانشگاه بریتیش کلمبیا» در ونکور کانادا گفتن : در مطالعاتی که دانشمندان قبلی انجام داده‌اند، تناقضاتی وجود داره.  بخاطر همین مصمم شدن تا تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام بدهند چرا که  یافتن راهی برای جلوگیری از ابتلا به «ام اس» سالهاست که مورد توجه هست.

محققان اعلام کردن تا زمانیکه هنوز تحقیقات بطور قطعی ارتباط بین قهوه و بیماری «ام اس» را تأیید نکرده، میتونیم فعلا روی فوایدی که قهوه برای سلامتیمون داره، تمرکز کنیم.

احتمال کاهش ابتلا به بیماری «ام اس» با نوشیدن قهوه