اصطلاحات مربوط به کاپینگ و مزه قهوه (بخش ۲)

اصطلاحات مربوط به کاپینگ و مزه قهوه (بخش ۲)

کاپینگ قهوه Coffee Cupping چیست ؟

کاپینگ قهوه یا همان چشیدن قهوه ؛ یک سنت قدیمی در اروپا و آمریکا است و در اواخر قرن ۱۹ میلادی و در موج اول قهوه ؛ در آمریکا به یک کار و عملیات استاندارد در صنعت قهوه تبدیل گشت . بخش اول این مطلب را می توانید اینجا ببینید.

 

Bitterness یا تلخی

a

این مزه تند و کلا ناخوشایندی است که بیشتر اوقات در انتهای زبان احساس میشه. این تلخی ویژگی قهوه هایی است که بیش از حد رست و سیاه شده اند.

بادی

s

میشه گفت که دهان بطور فیزیکی میتونه قهوه را بچشه اما وقتی میگیم قهوه «بادی» است یعنی که با تمام وجودت یه قهوه باحال، خامه‌ای، خوشایند و خوشبو را احساس کنی. ضخامت قهوه «بادی» چه بصورت سبک، متوسط و یا کامل، به خاطر مواد جامد و معلق در آن، روغن استخراج شده از دانه قهوه و یک لایه نازک و آبکی از خامه هستش.

 

ss

Bready 

این نوع قهوه، عطری مثل بوی نان یا مثل بوی غلات داره. زمانیکه دانه‌های قهوه کاملا رست نشده باشه و مزه ترشی هم داشته باشه، عطر ناشی از آنرو  «بریدی» می‌گویند. ضمنا ممکنه قهوه «بریدی» به عنوان قهوه سبز هم توصیف بشه.
w

Bright یا روشن

قهوه‌ای با عطر و طعم دلپذیر، تند مزه را می‌گویند. قهوه «روشن» ممکنه به عنوان قهوه‌ای که طعم اسیدیته داشته باشه نیز گفته بشه.

 

www

Briny یا شور

مزه شور غالبا بخاطر گرم کردن مداوم قهوه دم کشیده بدست می‌آید.  میدونستید زمانیکه قهوه دم کشیده رو روی حرارت ملایم  برای یک روز کامل بگذارید، قهوه‌اتون طعم شوری پیدا میکنه؟

 

wwwww

 

Caramelly یا کاراملی

زمانیکه که شکر آب میشه و حالت کاراملی میگیره، عطر و طعم شیرینی و سیروپ رو داره. خب حالا تصورش رو بکنید خود دانه های قهوه هم حاوی کمی شکر هست و زمانیکه  این دانه ها به اندازه لازم رست بشه و سوخته نشه ، میتونه یه طعم قهوه کاراملی بهتون بده.

 

ee

Carbony یا کربنی

این نوع عطر و بو مثل بوی غذای سوخته و یا چوب سوخته میمونه.عطرها و طعم‌های «کربنی» غالبا برای نشان دادن قهوه‌هایی که خیلی رست و سیاه  شده باشه، استفاده میشه. ضمنا به آنها قهوه سوخته یا دودی هم گفته میشه.

 

e

Chicory یا کاسنی تلخ

کاسنی تلخ گیاهی است که بعنوان چاشنی قهوه و طعم قهوه از قرنها پیش استفاده میشه. این گیاه طعم قهوه رو خیلی ارتقا میده. در بخشهایی از آمریکا برای بالابردن کیفیت قهوه‌اشان از این گیاه استفاده می‌کنند.

 

f

Chocolatey یا شکلاتی 

این نوع قهوه ها طعم و عطر شکلات رو دارند. خیلی بندرت پیش می آید که قهوه، طعم و عطر شکلات روداشته باشه . اما جالبه بدونید که قهوه‌های آمریکای مرکزی و یمنی مشخصا با عطر و طعم تلخ- شیرین شکلات شناخته شده اند.

 

fff

Citrus یا مرکبات

این قهوه‌ها عطر و طعم میوه‌ها ومرکبات رسیده رو دارن. غالبا رایحه‌های مرکبات در قهوه پیدا میشه ، پس تعجب آور نیست اگه فکر کنید که بجای دانه‌های قهوه معمولی، دانه های گیلاس مانند قهوه رو دارید.راستی قهوه‌هایی هم هستند که طعم ترش میوه خام رو میدن.

 

v

Clean یا تمیز 

به طعمی که هیچ افزودنی نداشته باشه و طعم خاص خودش رو داشته باشه می‌گویند.

 

bb

Complexity یا پیچیدگی

یه وقتایی هست که عطر و طعم قهوه‌ای که مصرف می‌کنید یادآور تجربیات و خاطراتی خاص برای شماست. هرچند که یک ویژگی مثبت به حساب نمی‌آید ولی گاهی اوقات ترکیب یک قهوه با قهوه دیگه یا ترکیب قهوه با رست بالا با قهوه با رست کم ، یک طعم و عطر خاص ایجاد میکنه. درمجموع قهوه‌های ترکیبی خوب، مخلوطی از قهوه‌های اصلی با دو یا چند نوع قهوه دیگه است.

 

bbbb

Crust یا پوسته

زمانی که قهوه را میخواهند تست یا کاپینگ کنند یه لایه اشباع شده از پوسته‌های قهوه در سطح قهوه شناور هستنش که به آن پوسته می‌گن.  «شکستن پوسته» روشی سنتی است بین آنهاییکه کاپینگ می‌کنن. آنها اینکارو با حرکت دادن لایه سطح قهوه و یا جمع کردن آن با قاشق انجام میدن که این کار باعث آزاد شدن بخارهای گیرافتاده در زیرلایه میشه و با اینکار عطر خاص قهوه بیرون میزنه.

hhhh

Earthy یا خاکی

بوی خاک تازه، خاک مرطوب و یا سیب زمینی خام را میگویند. این  ویژگی منفی برای قهوه محسوب نمی‌شه. رایحه زمینی، معمولا در قهوه‌های که با فرایند نیمه خشک تهیه میشوند بدست می‌آید مثل قهوه اندونزیایی

 

Ferment یا خمیری

یک قهوه‌ای که بیش از اندازه تخمیر شده باشه، طعمی ترش و پیازمانند پیدا می‌کنه.  لازمه بدونید که میوه‌های قهوه شبیه میوه‌های گیلاس هستند و داخل هر دانه آن دو تا  دان قهوه که روبرو هم قرار گرفته‌اند قرار داره. حالا زمانیکه پوسته‌های گیلاس مانند از دان‌ها جدا می‌شه ممکنه پس از شستن و خشک کردن قهوه مقداری روی دان قهوها بماند که پس از تخمیر دادن از بین میره، البته اگر اینکار کمی طولانی تر بشه، قهوه کمی لزج شده و طعمی که حاصل میشه شبیه طعم مخمر است.

 

 

Flat

قهوه‌ای که بدون عطر و طعم باشه رو قهوه «فِلت» می‌گویند.

 

 

ادامه دارد ….

اصطلاحات مربوط به کاپینگ و مزه قهوه (بخش ۲)