راز قهوه خوردن سرنا ویلیامز بین دو، ست بازی چه بود؟

راز قهوه خوردن سرنا ویلیامز بین دو،  ست بازی چه بود؟

سرنا ویلیامز تنیس باز زن شماره یک دنیا آنقدر به تغذیه‌اش اهمیت می‌ده که قهوه فراموش شده‌ صبحانه‌اش را وسط دو ست بازی، میل می‌کنه!  لازمه که بدونید یکی از فاکتورهایی که در موفقیت ورزشکاران بسیار تاثیرگذاره، تغذیه است . سرنا ویلیامز در یکی از مسابقات خود بعد از باخت در ست اول از داور مسابقه خواست تا به او اجازه بده که قهوه بنوشه، چون فراموش کرده بود صبح آن روز یک لیوان قهوه روزانه اش را بنوشه. او بعد از نوشیدن قهوه توانست دو،  ست دیگر را از آن خود کند.

آنهاییکه از علم ورزش آگاهی دارند،  از این مساله تعجب نمی‌کنند. بهتره بدونید که چندی پیش محققان دانشگاه ییل به این نتیجه‌ رسیده بودند که کافئین باعث افزایش استقامت در برابر خستگی می‌شه، چون باعث تولید انتقال دهنده عصبی بتااندروفین می‌شه.

سرنا ویلیامز کاملا میدونست که نوشیدن قهوه خیلی بهش کمک خواهد کرد تا انتقال دهنده‌های عصبی در بدن خود را افزایش دهد. کافئین بر ذخیره گلیکوژن عضلات نیز تاثیرگذاره. به هنگام ورزش طولانی و شدید، بدن از گلیکوژن به عنوان سوخت استفاده می‌کنه و اگر ذخیره گلیکوژن به اتمام برسه، خستگی ایجاد می‌شود. کافئین پایداری ذخیره گلیکوژن را افزایش می‌ده، چون باعث می‌شه که بدن از چربی به عنوان سوخت استفاده کنه. با خوردن قهوه ۵۰ درصد کمتر گلیکوژن مصرف می‌شه. مصرف کافئین به ورزشکار کمک می‌کنه تا مدت طولانی تری فعالیت شدید با عضلات خود انجام دهد. حرکتی که سرنا ویلیامز در مسابقه خود انجام داد کاری عجیب و غریب نبود ، بلکه حرکتی بسیار علمی بود.

راز قهوه خوردن سرنا ویلیامز بین دو، ست بازی چه بود؟