روز جهانی قهوه

روز جهانی قهوه

روز جهانی قهوه یک رویداد سالانه است که در اول اکتبر در تعدادی از کشورها برای جشن‌گرفتن و لذت‌بردن از نوشیدنی‌ محبوب همه یعنی‌ قهوه برگزار می‌شه.

ما قهومون رو صبحها یا وسط روز یا حتی شبها در کنار دوستان قدیمی یا جدید، یا در جلسات کاری‌امون و یا در جمع خانوادگی‌امون می‌نوشیم. شما حتی ممکنه تنهایی تا نزدیکترین کافی‌شاپ بالای خیابان پیاده برید.

دقت کردین که چندین نوع قهوه برای راضی نگه‌داشتن ذائقه و علاقه ما به این نوشیدنی کافئین‌دار وجود دارد. خیلی خوبه که به این نکته توجه‌کنیدکه این نوشیدنی کافئین‌دار در طعم‌های مختلف برای رضایت ذائقه ما بوجود آمده.

راستی اینکه امروز قهوه مورد علاقه‌تون اسپرسو، آمریکانو، لاته یا کاپوچینو باشه، یا با یخ، دیکافه، فوری و یا حتی فیلتری باشه، مهم نیست، بلکه مهم اینه که روز قهوه روزی است برای دوست‌داشتن و قدردانی از این نوشیدنی مورد علاقه. حتی ممکنه به یک قهوه مجانی تو یکی از کافی‌شاپها هم مهمون شوید! (چه عالی)

روز جهانی قهوه، تاریخچه این نوشیدنی را به ما یادآوری میکنه: بنظر می‌آید که برای اولین بار خواص دانه‌های قهوه در اتیوپی کشف شد. البته داستان از جایی شروع شدکه چوپانی متوجه حساسیت بزهایش بعد از خوردن دانه‌های قهوه می‌شه و شروع می‌کنه به یافتن علت آن  و …

در تاریخ آمده که نوشیدن قهوه از قرن ۱۵ ابتدا در جهان عرب  و بعد در آسیا رواج پیدا کرده و سپس ایتالیا و سراسر اروپا و بعد آمریکا- و بالاخره تو فنجان قهوه شما .

امروزه، قهوه یکی از بزرگترین محصولات دنیا محسوب می‌شه. بنابراین تجارت آن باید کاملا اخلاقی صورت بگیره. تلاش کنیم تا با خرید یک فنجان قهوه از این تجارت عادلانه  حمایت کنیم.

شما چه کشاورز قهوه باشید چه نوشنده‌ی قهوه، در واقع بخشی از یک خط متصل از افراد هستید که از رشد قهوه، به قهوه داخل فنجان شما می‌رسد.

وقتی امروز یک فنجون قهوه می‌نوشید، عطر آنرو استنشاق کنید، طعم قوی آنرو حس کنید، در مورد داستانش فکر کنید.

اما از همه مهمتر از نوشیدنش لذت ببرید.

جالبه بدونید که روز اول اکتبر روز جهانی سالمندان نیز هست. خب این موضوع رو به فال نیک میگیریم. چون نوشیدن قهوه برای سالمندان  خیلی مفیده.

خوبه بدونید که تیمی از محققان انگلیسی دریافتند که مصرف قهوه در حد اعتدال برای تقویت عضلات سالمندان ضروریه.

محققان گفتند: قهوه حاوی کافئینه و مصرف در حد اعتدال آن به صورتی که از ۳ فنجان در روز بیشتر نشه، چه بسا قدرت عضلات سالخوردگان را بهبود می‌بخشه و عملکرد آنها را تقویت می‌کنه و قدرت لازم را به آنها برای تحرک، راه رفتن و کاستن از زمین خوردن و آسیب دیدن می‌ده.

این تحقیقات نشان داد: عضلات انسان با بالارفتن سن در نتیجه تغییرات زیاد فیزیولو‍ژیک ضعیف شده و عملکرد آن کم میشه.

محققان بر اساس نتایج این تحقیقات به همگان به وی‍ژه سالخوردگان توصیه کردند که غذا و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه، چای و شکلات سیاه برای تضمین برخورداری از قدرت و عملکرد بهتر عضلات مصرف کنند.

این تحقیقات در نشست علمی جمعیت بیولوژیک تجربی آمریکا ارائه شد. این تحقیقات از کاهش میانگین مرگ و میر به ویژه در بین آسیب‌دیدگان از بیماریهای ریه، حملات قلبی، سکته‌های مغزی یا عفونت و دیابت نوع دوم حکایت داشت.

حالا یه پیشنهاد عالی و قشنگ براتون دارم، نظرتون چیه در این روز زیبای پاییزی، یا در این هفته و یا در این ماه یک برنامه‌ای را ترتیب بدیم و پدر بزرگ‌ها، مادر بزرگ‌ها و یا هر فرد سالمندی رو که مایلیم به یک فنجون قهوه دلچسب دعوتش کنیم و باهاش یه عکس یادگاری هم بگیریم. حتماً اونها از این کار شما سورپرایز میشن و کلی سرحال میشن.

روز جهانی قهوه
برچسب ها :