فال قهوه (ترک) – بخش اول

فال قهوه (ترک) – بخش اول

شاید بشه گفت یکی از محبوبترین برنامه‌ها در کشورهای مختلف،  گرفتن فال قهوه (ترک) باشه که این کار رو با قهوه ترک انجام میدن. به خاطر همینه که این نوع قهوه یکی از قهوه‌های مورد علاقه برای اینکار به حساب می‌آید. اصلا مهم نیست که برای سرگرمی فال بگیری یا اینکه در مورد مسائل جدی زندگیت پیش‌گویی داشته باشی، در هردو حال، یه برنامه دلچسبه.

حالا میخوام برات در مورد فال قهوه ترک و هرمطلب دیگه‌ای که لازمه در موردش بدونی، توضیح بدم.

برای اینکار از وسایل مناسب استفاده کن که خیلی در شکل‌گیری علامتهای منطقی در فالت کمک میکنه. خب، حالا از قهوت حداکثر لذت رو ببر و با آرامش نوش جان کن، از کجا معلوم شاید آینده‌ای که تو ازش بیخبری ، تو همین فنجون قهوت نقش بسته باشه.

3963788060_87825997b5_z-0

 

ارزش ته نشین قهوه در فال قهوه ترک

فال قهوه ترک یه روشی برای تعریف  ته نشین قهوه در فنجون و نعلبکی است. جالبه بدونی که این روش از خیلی وقتا یعنی از قرن ۱۶ شروع شد. ضمنا یه دوره دانشگاهی هم برای «تسوگرافی» یا «تسومنسی» هست که با گذروندن اون دوره، دیگه آدم براحتی میتونه نشونه‌های (فال) قهوه ترک را بخونه.

این نوع قهوه، معمولا غلیظ وبا یه رسوب ته فنجون همراهه. وقتی که فنجون رو بچرخونی و اونو از بالا به پایین حرکت بدی، رسوبات قهوه سرازیر میشه. میدونی بعدش چی میشه؟ یه سری علامتا روی سطح فنجون می‌افته. البته، یه تعداد از مردم هستن که به این علامتا اعتقاد دارن و این شکلهایی که با رسوبات قهوه درست شده رو، نشونه‌هایی از آینده افراد میدونن.

فال قهوه بعد از رمزگشایی علامتا، شروع میشه. فالگیرهای حرفه‌ای قهوه ترک میتونن نشونه‌های خاص رو ببینن و یا علامتایی رو به اتفاقات خاصی مربوط کنن.

مهمترین بخش در فال قهوه ترک، تفسیرو معنی کردن ارتباط  نشونه‌ها با همدیگه هستش نه تعریف تک تک آنها

جالبه بدونی گرفتن فال قهوه در ترکیه و یونان خیلی مورد علاقه مردمه. تازه علاوه برآن توی کشورهای روسیه، خاورمیانه و همینطور بین عربها هم خیلی طرفدار داره.

 

coffee-top-0

 

تازه به غیر از کشورهایی که در بالا بهشون اشاره کردم، آمریکا، کانادا، استرالیا و به تازگی انگلیس هم جزء طرفدارای فال قهوه ترک شده‌اند. مشخصه که یه جمعیت بزرگی از مهاجرین  از مناطقی که فال قهوه میگیرن، وارد این کشورها شده و در اونجا موندگار شدن.

فرهنگ هر کشوری آداب و رسوم خاص خودش رو برای گرفتن فال قهوه  داره. مذهب، موثرین بخش در خوندن علامتای قهوه هستش. بهرحال قابل فهمه که بعضی از علامتا باید معانی متفاوتی در آیین‌های مختلف داشته باشن. (مثلا یه علامت ممکنه معنی مسجد، کلیسا، صومعه، صلیب، فرشته، اسقف و … داشته باشه)

 

برند قهوه ترک و وسایلش

برای گرفتن فال قهوه، از هر برند قهوه ترک میتونی استفاده کنی. هر کسی که میتونه قهوه رو بخونه،  نیاز نیست اصلا دنبال برند خاصی از قهوه ترک باشه.

درحقیت، دستورالعمل تهیه  قهوه ترک یه کمی پیچیده است. به این ترتیب میتونی عمل کنی که : نصف بیشتر قاشق چایخوری قهوه داخل قهوه جوش ترکی میریزی. (قهوه جوش ترکی، یه ظرف مخصوص تهیه قهوه ترک هستش که باعث میشه قهوه غلیظ  مورد نظر رو در آن تهیه کنی)

خیلی این نکته مهمه که بعد از آماده شدن قهوه، اون رو تو فنجون چینی سفید رنگ وساده بریزی.  میدونی چرا؟ بخاطر اینکه علامتا در ته نشین قهوه تیره تو فنجون سفید، خیلی واضح و قابل خوندنه.

به یه فنجون قهوه خوری مناسب این کار نیاز داری که همیشه برای گرفتن فال از اون استفاده کنی. برای همینه که فالگیرای حرفه‌ای هم همیشه  فنجونای مخصوص برای این موضوع دارن.

فنجونای قهوه ترک منحصر به فرد هستن، در واقع بیانگر شیوه زندگی و فرهنگ هر فرد به حساب میاد.

 

0463fff2-bd34-4022-8184-3b9fdcf26730-how-to-make-turkish-coffee-7

ادامه دارد …

 

فال قهوه (ترک) – بخش اول