مهمترین تاثیرات یه یک فنجان قهوه در بدن

مهمترین تاثیرات یه یک فنجان قهوه در بدن

انگلیسیها هر روز ۷۰ میلیون فنجان قهوه میخورن اما تعداد خیلی کمی هستن که بدونن تاثیرات یک فنجان قهوه  اول صبح  روی بدن چقدره. تحقیقات جدید نشان داده که نوشیدن یه فنجون قهوه موقع شب، خواب رو عقب میندازه و اونوقت شما مجبورید برای اینکه خوابتون ببره تا صبح گوسفند بشمرید.

بهتره بدونید که قهوه یه منهدم کننده شیمیایه، خیلی سریع جذب میشه و در کل بدن پخش میشه، روی هر چیزی اثر میگذاره از قدرت مغز بگیر تا بینایی و هضم غذا و عملکرد روده‌ها. فرقی هم نمیکنه که قهوه‌ات رو اسپرسو، کلد برو، لاته و … خورده باشی، قهوه اثر خودش رو میکنه.

دکتر «اون بین»، بنیانگذار مرکز خوراک شناسی میگه:  یه فنجون قهوه در عرض ۲۰ دقیقه طول میکشه تا کافئینش در خون بدنتون اثر کنه و میتونه تا ۱۲ ساعت در جریان خون باقی بمونه .

نبض و فشارخون

یه مدت کوتاهی بعد از نوشیدن قهوه، فشارخونت کمی بالا میره، این حالت برای اونایی که بطور منظم قهوه نمی‌خورن، کاملا مشخصه. دکتر «بین» میگه:  اگه فقط یه فنجون قهوه خورده باشی ضربان قلبت پایین میاد بخاطر بالارفتن فشارخون. بهرحال بیش از یه فنجون قهوه ، می‌تونه به قلبتون شتاب بده. این موضوع برای افراد سالم اصلا مشکلی نیست اما ممکنه برای اونایی که ناراحتی‌های قلبی، فشارخون بالا و یا بیماریهایی که مرتبط با قلبه داشته باشن، مهم باشه.

  Doctor measuring blood pressure - studio shot on white background

دل و روده

سفارش یه اسپرسو بعد از غذا، به خاطر کافئینی که داره ممکنه باعث هضم غذاتون بشه . اما از دادن سفارش قهوه با معده خالی دوری کنین چونکه کافئین رو معده‌اتون اثر می‌گذاره و شیره معده هم می‌تونه دیواره روده رو تحریک کنه، باعث درد و نفخ  ویا سوزش سر دلتون بشه.

imagenes-gut-01

روده و مثانه

ترکیبات قهوه در بعضی از افراد باعث تحریک روده میشه و در نتیجه ممکنه نیاز به دستشویی داشته باشن. البته بعد از ۵ دقیقه که از نوشیدن قهوه‌اشون میگذره. دکتر «بین» می‌گه : تحقیقات نشان داده که در بعضی افراد نوشیدن یه فنجون قهوه بیشتر از نوشیدن یه فنجون آب ممکنه برای فرد ادرارآور باشه.

10-coffee-branding-mockup-psd-824x542

چشمها

دقیقا بعد از ۲۰ دقیقه که از خوردن قهوه‌ات میگذره، کافئین موجود درقهوه باعث آزاد شدن آدرنالین میشه و روی چشمهات اثر میزاره. در نتیجه مردمک چشمهات کمی گشاد و بینایی‌ات هم دقیقتر می‌شه.

landscape-1427654703-eye-color

قدرت حافظه و مغز

دکتر «بین» می‌گه: بعد از ۲۰ دقیقه که از نوشیدن قهوه میگذره، کافئین بعنوان یه محرک روی مغز شما اثر میگذاره و شما احساس هوشیاری میکنین، تمرکزتون بالا میره و کمتر احتمال داره که خطا کنین. حتی دراین تحقیقات ثابت شده تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف قهوه، حافظه‌اتون هم بیشتر شده، شاید این زمان کم باشه ولی بعضی از مطالبی که آدم میخواد بخاطر بسپاره، بلافاصله بعد از یادگیری از ذهنش می‌پره. حتی در بررسی‌های دیگه نشون داده شده که مصرف مرتب قهوه در دوران زندگی، افراد رو از آلزایمر دور میکنه.

mind-tricks

انرژی

هیچوقت صبح‌ها بلافاصله بعد از بلند شدن از خواب نرو سراغ قهوه. برای اینکه سطح کورتیزول خونت بالاست. به گفته دکتر «بین» بهترین زمان برای خوردن قهوه، یکساعت بعد از بیدار شدن از خوابه. ضمنا جالبه بدونی که کافئین باعث افزایش گرمای بدن میشه که درکاهش وزن خیلی کمک میکنه.  بعد از حدود سه ساعت، اثرات کافئین در بدنت از بین میره و احساس خستگی یا بی‌حالی میکنی. این بخاطر اینه که کافئین تو قهوه خیلی بهت انرژی نداده و فقط تو رو کمی سرحال کرده. بنابراین اگر خوب استراحت نکنی، حالت خستگی‌ات دوباره برمیگرده.

20dc40d633660867278f01a206181bb1

ریه‌ها

کافئینی که تو قهوه است دارای ترکیباتی شبیه تیفیلین هست که در درمان بیماری‌های ریوی استفاده میشه و به آنها کمک میکنه تا بهتر و راحتر تنفس کنن.

lunghealth_ftr

حال و حوصله

کافئین محرک آزادسازی هورمون دوپامین هستش که ایجاد کننده حس خوب در بدنه. دکتر «بین» میگه: یه ساعت بعد از خوردن قهوه احساس استرست پایین می‌آید و یه احساس خوب رو تجربه میکنی. خانمهایی که بطور مرتب قهوه میخورن، کمتر احساس افسردگی میکنن. اما اینو هم باید اضافه کنم که اگر کسی بیش از اندازه قهوه بخوره ممکنه دچار اضطراب و بی‌قراری بشه.

download

خواب

مصرف قهوه در اواخر شب باعث به تأخیر انداختن افزایش سطح ملاتونین در بدن میشه که هورمون خواب هستش.  سطح نوسان ملاتونین در بدن کمک میکنه تا زمان طبیعی خواب و بیداری‌ات تعیین بشه. حالا فکرش رو بکن که اگه قبل از خواب دابل اسپرسو بخوری،  باعث میشه که بدنت هوشیار بشه و نتونی بخوابی.

A man sleeping

 

 

 

 

مهمترین تاثیرات یه یک فنجان قهوه در بدن